Novi rast minimalca katanac na firme

Bez autora
Jul 10 2022

Savez sindikata RS uputio je zahtjev za zakazivanje vanredne sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta RS na kojoj bi se razgovaralo o daljem povećanju najniže plate, a poslovna zajednica navodi da je to neprihvatljivo jer su, kako navode, pojedine firme dovedene na ivicu opstanka i posljednjim rastom minimalca od deset odsto.

Vlada Srpske je krajem prošle godine povećala najnižu platu sa 540 na 590 maraka, a uprkos protivljenju poslovne zajednice, sredinom maja iznenada je posegla za novim rastom minimalca na 650 maraka.

Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je “Glasu Srpske” da su u petak uputili zahtjev za održavanje vanredne sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta sa samo jednom tačkom dnevnog reda - otpočinjanje pregovora o utvrđivanju novog iznosa najniže plate u Srpskoj.

- Očekujemo da će u najkraćem roku predsjednik Ekonomsko-socijalnog savjeta, odnosno ministar rada Duško Milunović zakazati sjednicu na kojoj ćemo razgovarati o povećanju najniže plate kako bismo u ovoj teškoj situaciji u vrijeme galopirajuće inflacije zaštitili najslabije plaćene radnike u Srpskoj - kazala je Mišićeva.

Poručila je da se poslodavci u RS u kriznom vremenu moraju odreći dijela zarade u korist radnika kako bi prebrodili tešku situaciju.

- Na taj način zadržali bi radna mjesta, odnosno sačuvali radnike i svoju proizvodnju - kazala je Mišićeva koja nije navela iznos za koliko treba da bude povećana najniža plata, već samo da je potrebno početi sa razgovorima na tu temu.

S druge strane, poslovna zajednica ističe da je protiv zahtjeva sindikata te dodaje da novo povećanje minimalca pojedine firme ne bi preživjele.

- Najbolje da predlože najnižu platu od 1.000 maraka i da prekinemo sa tim. Minimalna plata trenutno kod nas iznosi više od 800 maraka i izašla je iz svih okvira. Mnoge firme trpe posljedice zajedničkog politikantstva onih koji su krojili i ovu posljednju odluku o povećanju minimalca - rekao je “Glasu” predjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić.

Navode da su protiv bilo kakvog daljeg povećanja najniže plate, ali dodaju da Vlada RS ima pravo da donese odluku kakvu hoće, što je i uradila posljednji put, te da trpe posljedice svega.

- Imali smo sastanak sa obućarima i ljudi su prijetili protestima zato što je mnogima na osnovu posljednje odluke o povećanju najniže plate sa 590 na 650 maraka ugroženo poslovanje. To više nije 650, već više od 800 maraka jer isplaćuju i topli obrok, prevoz i regres na taj iznos - naveo je Trivić.

Prijavljeni

Broj radnika u Srpskoj koji primaju najnižu platu opada. To potvrđuju i podaci Poreske uprave RS.

- Na najnižu platu u martu 2021. godine, koja je u RS tada iznosila 520 KM, bilo je prijavljeno 13.485 lica, dok je u martu ove godine tu platu, koja je tada iznosila 590 maraka, primalo 8.557 radnika - kazali su “Glasu Srpske” u Poreskoj upravi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik